Finniści w najbardziej prestiżowych zespołach żeglarskich

Pomimo, że Finn nie jest już łodzią olimpijską, ale „dziwnym trafem” finniści ciągle sprawdzają się jako najlepsi żeglarze i są wybierani jako kapitanowie oraz taktycy do najbardziej prestiżowych zespołów regatowych.

Niedawno zakończyły się w Jeddah na Morzu Czerwonym regaty przygotowawcze do Pucharu Ameryki, najbardziej prestiżowej światowej imprezy żeglarskiej – 37th Louis Vuitton America’s Cup .

https://www.americascup.com

Startowało 6 czteroosobowych teamów: amerykański, brytyjski, włoski, nowozelandzki, szwajcarski i francuski. Ze znanych mi finnistów byli tam: sternicy w brytyjskim Ben Ainslie i Giles Scott, trymer w nowozelandzkim Andy Maloney, w szwajcarskim Niels Theuninck. Komentatorem relacji z Jeddah  był aktualnie żeglujący i ścigający się, członek zarządu IFA Paul McKenzie.

Na Wyspach Kanaryjskich od połowy listopada przez prawie miesiąc rozgrywano Star Sailors Leaque Gold Cup. Startowało 56 narodowych 10 osobowych teamów z całego świata, w tym też z Polski.

Nie przeglądnąłem składów wszystkich teamów, ale na listach znalazłem znajomych, z którymi na Finnie pływałem, rozmawiałem, a z niektórymi zaprzyjaźniłem się. I tak:

POLSKA – kapitan Mateusz Kusznierewicz, trymer Jakub Marciniak

WĘGRY – kapitan, taktyk Zsombor Berecz; TURCJA – kapitan Alican Kaynar;

HOLANDIA – taktyk Nicolas Heiner; CZECHY – kapitan Ondra Teply;

ESTONIA – młynkowy Taavi Taveter; SZWECJA – kapitan Max Salminen;

SŁOWENIA – kapitan Vasili Zbogar; DANIA – kapitan Jonas Hogh Christensen;

UKRAINA – trymer grota Georgiy Paches; CHORWACJA – młynkowy Josip Olujic;

WIELKA BRYTANIA – taktyk Giles Scott.

Zwycięzcą regat  SSL Gold Cup został węgierski team pod wodzą Zsombora Berecza.

Wiosną, w maju Zsombor był szefem organizacyjnym Mistrzostw Europy na Balatonie. Zaangażowany w ich świetne przygotowanie nie stronił od asekurowania łódek i podawania wózków. Jest wspaniale przykładowo koleżeński. Kiedyś przeprowadziłem z nim wywiad, do którego przeczytania zachęcam: http://www.finnclass.pl/wywiad-z-zsomborem-berecem-w-palma-de-mallorca-2019/

Jestem dumny, że życie pchnęło mnie do żeglowania na Finnie. Wiem, że Finn nadzwyczajnie uczy żeglarstwa i kieruje do nobilitującego towarzystwa.

Bogusław Nowakowski

 

Dodaj komentarz