Mistrzostwa Europy 2020 w Gdyni

1 września 2020

Dziś odbyło się otwarcie ME w Gdyni – imprezy, która zamyka  Volvo Gdynia Sailing Days 2020. W kategorii OPEN startuje 42, a w kategorii MASTER 31 zawodników. To pierwsza i najprawdopodobniej jedyna impreza w roku 2020, gromadząca całą światową czołówkę klasy FINN (z wyjątkiem żeglarzy z Australii i Nowej Zelandii). Przewidzianych jest 10 wyścigów, po 2 dziennie – jutro pierwsze. Prognoza wiatrowa raczej jesienna – wiatry umiarkowane i dość silne, a temperatura powietrza poniżej 20 C. Już na początku jest mała kontrowersja – większość zawodników chce rozdzielenia flot, ale decyzją IFA, w pierwszym dniu floty zostaną połączone i wystartują razem. Startuje 7 Polaków w grupie OPEN i 10 w grupie MASTERS.

Strona OPEN EUROPEANS: https://events.pya.org.pl/2020-open-finn-european-championship,e23

Strona MASTERS EUROPEANS: https://events.pya.org.pl/2020-finn-masters-european-championship,e24

Dzień I

Cała flota startuje razem, choć duża część kolegów jest z tego niezadowolona. Wydłużono czas zamknięcia mety do 25 minut, ale myślę, że część osób i tak nie będzie mieścić się w tym czasie. Warunki były dość trudne: duża 1-metrowa fala, wiatr do 17 węzłów, deszcz. Znaku nawietrznego nie było widać i płynęliśmy za motorówką, która też niezbyt dobrze orientowała się na boję. Dwa długie wyścigi ze znaczącymi zmianami wiatru – kto się wpasował, wiele mógł zyskać. Oba wyścigi wygrali Anglicy – pierwszy Giles Scott, drugi Henry Wetherell. Najlepsi z Polaków to Łukasz Lesiński – 24 w grupie OPEN, Andrzej Romanowski – 36 w grupie OPEN i 1 w grupie Grand Masters oraz Kacper Mazurek – 46 OPEN i 2 w grupie U23. To był trudny i raczej zimny dzień, choć myślę, że dla żeglarzy z północnej Europy niekoniecznie taki zimny.

Dzień II

Wypłynęliśmy planowo na start na 11:30. Wiatr ok. 12 węzłow ustabilizował się na kierunku południowym, ale prognozy przewidywały popołudniowy jego skręt na zachód, więc część floty trzymała się zachodniej strony halsówki. W pierwszym wyścigu dobrą strategią było jednak podążanie za zmianami w obu kierunkach. Dopiero w drugim nastąpiła spodziewana odkrętka o ok. 90 stopni i część trasy przekształciła się w nietypowe żeglowanie.

Tego dnia mój kręgosłup, po 9 wyścigach MPolski i 2 ciężkich wyścigach MEuropy odmówił sprawności. Spłynąłem do portu i zakończyłem regaty. Stąd bezpośrednią relację muszę z konieczności przerwać. Szkoda!

Proszę szukać informacji na innych internetowych stronach.

Bogusław Nowakowski

http://2020.finneuropeans.org/

https://pl-pl.facebook.com/GdyniaSailingDays/

Wyniki: https://events.pya.org.pl/2020-open-finn-european-championship,e23

Wspaniałe zdjęcia autorstwa Roberta Hajduka:

https://pl-pl.facebook.com/pg/GdyniaSailingDays/photos/

 

Dodaj komentarz