FINN – WAŻNA KARTA W HISTORII POLSKIEGO ŻEGLARSTWA REGATOWEGO

Kilka dni temu zostałem poproszony o pomoc w zorganizowaniu zdjęć do ciekawej serii artykułów odnośnie polskich klas olimpijskich i olimpijczyków na przestrzeni lat. Zdjeć jako takich w formie cyfrowej nie posiadam, natomiast przypomniałem sobie o pewnej fantastycznej publikacji Apolinarego Pastuszko – “Finn – ważna karta w historii polskiego żeglarstwa regatowego”

Jest to niezwykle obszerna publikacja. Pan Apolinary wykonał nieprawdopodobnie ogromną pracę i na ponad 450 stronach opisał historię klasy Finn w Polsce. Ilość zdjęć ilustrujących materiał tekstowy trzeba liczyć w setki. Autor osobiście korzystał z przepastnych archiwów oraz osobiście wystąpił do znanych żeglarzy Finn z prośbą o nadsyłanie własnych zdjęć. Nikt nie zawiódł. Powstało jedyne na naszym rynku opracowanie, tak szczegółowo opisujące tę znaną klasę żeglarską.

Jako przykład trzeba wspomnieć, że niewielki fragment książki stał się częścią znanej, wydanej przez IFA z okazji 60 lecia klasy Finn książki niedawno dystrybuowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Finn. Dla wtajemniczonych podam, że fragment tekstu został za zgodą autora wykorzystany przy opisie jednego roku 1953. Wszyscy w IFA byli zaskoczeni jak bogatą historię ma klasa Finn w Polsce.

Książka jest do kupienia w PZŻ:
http://pya.org.pl/aktualnosci/finn-wazna-karta-w-historii-polskiego-zeglarstwa-regatowego

 

okladka_ksiazki_s

tyl_ksiazki_s

Dodaj komentarz