Gold Cup 2021 i kwalifikacje olimpijskie zakończone

Mistrzem Świata klasy Finn 2021 został Nowozelandczyk Andy Maloney, wicemistrzem i kwalifikującym Hiszpanię do ostatniego wolnego olimpijskiego miejsca Joan Cardona, a trzecie miejsce zdobył, również Nowozelandczyk, Josh Junior. Pozycje Nowozelandczyków to dowód pozycji żeglarstwa w ich kraju. Aktualne wyniki regat o Puchar Ameryki nie są tu przypadkowe. Hiszpański junior Joan Cardona przez ostatni okres osiągał wybitne wyniki – był trzeci w na ME 2020 w Gdyni, czwarty w ME 2021 w Vilamoura, więc jego drugie miejsce i kwalifikacja olimpijska nie zaskoczyły.

Po liście wyników tych regat są „rozsiani” wielcy żeglarze, mistrzowie świata, zwycięzcy regat o Puchar Świata. Bardzo wysoko, oprócz Nowozelandczyków i Hiszpanów, znaleźli się Chorwaci, nieco słabiej wypadli Anglicy i reprezentanci tych krajów, które miały już zagwarantowaną olimpijską kwalifikację. Piotr (24-ty) i Łukasz (35-ty) żeglowali dobrze i na końcowych wynikach znaleźli w dobrym sąsiedztwie, choć na pewno chcieli być wyżej. Trzeba im pogratulować sportowej walki i zaangażowania w przygotowania.

Wyniki:  2021 Porto Finn Goldcup_proregatta

Czekajmy na rozstrzygnięcie olimpijskich losów Finna. Być może ten Gold Cup będzie ostatnim w jego olimpijskiej erze – zamykającym stary i otwierający nowy rozdział historii.

/Bogusław Nowakowski/

Dodaj komentarz