List Prezydenta IFA – „Przyszłość Finna”

Prezydent IFA Balazs Hajdu, przed nowym kluczowym dla najbliższej przyszłości naszej klasy sezonem, opublikował dość obszerny list, w którym w pierwszej jego części przedstawia i podsumowuje działania w/s Igrzysk Olimpijskich, a w drugiej pisze o najbliższych planach IFA w nowej sytuacji.

W skrócie opisuje okoliczności odebrania Finnowi statusu olimpijskiego, w szczególności aspekty tzw. „gender”, czyli równego parytetu płci na IO. Narzeka, że członkowie narodowych związków (MNA) niewiele wspierali działania IFA w kluczowych okresach przed głosowaniami.

Na Finnie aktualnie pływa aktywnie 2 tys. osób z ponad 40 krajów i oczywiście celem jest utrzymanie przy klasie jak największej ilości najlepszych żeglarzy. W 2022 i następnych latach planuje się organizowanie atrakcyjnych imprez w popularnych miejscach, a są to Finn Gold Cup, M. Europy, M.Ś. Masters, M.E. Masters i Finn Silver Cup. Niektórzy sugerują, by Silver Cup (mistrzostwa świata juniorów) włączyć do Finn Gold Cup, ale na razie, aby starać się pozyskiwać jak najwięcej młodych żeglarzy, proponuje się, by rozgrywano te regaty oddzielnie.

Zarząd rozważa wprowadzenie nowych propozycji, takich jak: lista światowego rankingu z uwzględnieniem jak największej ilości regat, Puchar Europy jako cykl głównych imprez i wybranych regat krajowych, międzynarodowy cykl regat masters, regaty pokazowe.

Prezydent kreśli też plany przywrócenia Finna do programu olimpijskiego, przedstawiając harmonogram przyszłych głosowań w tej sprawie.

Pisze o dobrej i stabilnej sytuacji finansowej IFA, a także o proponowanych zmianach w przepisach klasowych, które mogą być przegłosowane na najbliższym spotkaniu klasy organizowanym na Gold Cup w Malcesine w maju 2022. Są to propozycje zastosowania nowych komponentów, redukcji wagi różnych elementów, zmiany w położeniu środka ciężkości. Nie znajdują one jednak szerszego poparcia, z wyjątkiem poszerzenia rozmiaru podkładki do balastowania, która to propozycja będzie przedstawiona pod głosowanie.

List kończy się otwarciem na inne zgłaszane propozycje oraz zachętą dla osób, które mogłyby i chciały współpracować z Zarządem.

Oryginał listu: https://finnclass.org/news/20-news/1151-president-s-letter-future-of-the-finn

Wydaje się, że warto pojechać na Gardę, by na spotkaniu AGM zaznaczyć, że z naszej polskiej strony jest chęć kontynuowania dobrych tradycji Finna.

/Bogusław Nowakowski/

Dodaj komentarz