Finał Pucharu Polski – relacja

W finałowych, dwudniowych regatach na Zegrzu chyba wszystkich bardzo mile zaskoczyła frekwencja. Przyjechali zarówno starający się o jak najwyższe miejsca w klasyfikacji, jak i nowi członkowie naszego Stowarzyszenia, dopiero kompletujący swoje punkty. Było nas 21 – znane i mniej znane twarze, wszyscy, ze względów koronawirusowych zaopatrzeni w odpowiednie maski. Park łodzi był wśród drzew, więc policja nie interweniowała w sytuacjach, gdy ktoś maski nie nosił, gdyż w parkach, wg przepisów, nie była ona obowiązkowa. Naszymi gośćmi honorowymi byli współwłaściciele firmy RIPPER Rafał Tersa i Łukasz Chrząstowski oraz polski mierniczy klasy Finn Marcin Owczarkiewicz. Rafał i Łukasz przywieźli i przygotowali wspaniałe nagrody. Nikt nie spodziewał się, że koledzy z RIPPER tak bardzo wyróżnią naszą klasę.

W tych samych regatach startowali żeglarze OK Dinghy, też w dość pokaźnym składzie 14 łodzi, oraz młodzież w klasie Open Skiff, więc atmosfera na lądzie i wodzie była jak na dobrej dużej  imprezie. W powietrzu “unosił się koronawirus” i koledzy raczej zachowywali społeczny dystans w rozmowach oraz kontaktach.

Pogoda była jesienna,  słabo-wiatrowa, jakiej często doświadczamy na Zegrzu. Pierwszego dnia mieliśmy wiaterek od południowo wschodniego brzegu, a w niedzielę z przeciwnego kierunku. Powodowało to zróżnicowane wyniki, ale 6 dobrych wyścigów wyraźnie ustaliło kolejność. Wygrał Łukasz Lesiński, przed Markiem Jarockim i Krzysztofem Stromskim. Bardzo dobrze, jak zwykle, regaty poprowadził jako Sędzia Główny Jerzy Jodłowski z zespołem klubu FIR.

Ceremonia dekoracji była wyjątkowa – wszyscy w maseczkach, całe audytorium i zwycięzcy. Finałowe pamiątkowe medale, statuetki oraz puchar odbierano samodzielnie i zajmowano miejsce na podium. Kolejno, wg miejsc w całorocznej klasyfikacji Pucharu Polski  zawodnicy wybierali nagrody przygotowane przez kolegów z firmy RIPPER. Otrzymali je wszyscy uczestnicy finałowych regat. Puchar Polski 2020 zdobył, podobnie jak w ubiegłym roku Łukasz Lesiński, Puchar Masters – Andrzej Romanowski, choć wyjątkowo nie było go na tych regatach. Na koniec odbyła się dekoracja zwycięzców w grupach wiekowych.

Sezon, choć w koronawirusowych warunkach, był udany. Rozegrano 10 regat, z różnymi współczynnikami – to wynik bardzo dobry i chyba wielu satysfakcjonujący. Sklasyfikowano 38 kolegów, w tym 9 juniorów (do 23 lat). Wydaje się, że to dobry prognostyk na następny rok i dalszą przyszłość.

Dziękuję startującym kolegom, a przede wszystkim organizatorowi cyklu naszemu Sekretarzowi Andrzejowi Romanowskiemu!

Do zobaczenia wiosną 2021,

Bogusław Nowakowski POL 26 – prezydent PSRKFinn

Regaty Finału Pucharu Polski – wyniki:

final-pucharu-polski-w-klasie-finn-2020_finn-results (1) (kategorie wiekowe są lekko pomylone)

Puchar Polski 2020 – wyniki końcowe: PUCHAR-POLSKI-2020

 

Fot. Jacek Bińkowski

Dodaj komentarz