Finn Gold Cup 2022 relacja

Pierwszego dnia wyścigów Komisji nie udało się ustawić trasy i przeprowadzić wyścigów. Znaki ustawiane były tradycyjną techniką kotwiczenia na dnie, stąd ich przestawienie na tak głębokim jeziorze jak Garda, to duży problem techniczny. Ustawiona trasa nie pasowała do zmieniającego się, co do kierunku, wiatru. Po 1,5 godziny czekania próbowano rozpocząć start, ale już w czasie procedury okazało się, że na pierwszą boję wpływało by się praktycznie 1 halsem. Start odwołano, a późniejszy zanik wiatru skierował wszystkich do portu.

W drugim dniu regat rozegrano 3 wyścigi przy wietrze do 20 knt. Najlepiej żeglował Bartosz Szydłowski (12,6,47) i jest 15-ty. Pozostali koledzy: Juliusz Reichelt 54-ty, Bogusław Nowakowski 59-ty, Andrzej Romanowski 85-ty z jednym falstartem, Benek Kobierski 88-my, Piotr Rosiński 93-ci, Jakub Micewski 94-ty (6-ty w Silver Cup i 2-gi w grupie U19), Leszek Gondek 106-ty i Tomasz Witek 107-my. Warunki, jak to na Gardzie – wymagający silny wiatr i dość duże zmiany kierunku.

Trzeciego dnia rozegrano również 3 wyścigi, doganiając harmonogram regat – dwa pierwsze przy wietrze 8-12 knt, trzeci przy 15 knt. Na pozycjach Polaków prawie wszyscy zasadniczo utrzymali swoje rejony pozycji, a Andrzej Romanowski ze względu na odrzucony wynik przesunął się znaczniej do przodu. Za to w klasyfikacji ogólnej zmiany są dość duże. Na prowadzenie wyszedł Fin Oskari Muhonen, PJ Postma utrzymał się w czołówce, do której dołączył Florian Raudaschl.

Czwartego dnia odbyły się 2 dłuższe wyścigi przy dość silnym wietrze (18 knt). Bartek Szydłowski zaliczył falstart i mocno spadł w klasyfikacji. Prowadzenie wróciło do PJ Postmy.

Ostatniego dnia, z powodu słabego i zmiennego kierunku wiatru nie odbył się żaden wyścig. Mistrzem Świata został Holender PJ Postma, przed Finem Oskari Muhonenem i Węgrem Domonkosem Nemethem. Najlepszy z Polaków Bartosz Szydłowski zajął 32 miejsce. Dekoracja zwycięzców była bardzo miła i barwna. Czuło się prawdziwą radość z udanej wspólnej rywalizacji. Wielu z nas umawiało się na kolejne wspólne pływania. Wszyscy będą pamiętać wspaniałą włoską atmosferę i scenerię.

Pełne wyniki: https://fragliavela.sailti.com/it/default/races/race-resultsall/text/FinnGoldCup-CampionatodelMondoclassefinn-it

Dużo zdjęć: https://www.facebook.com/fragliavela.malcesine

Filmy – relacje z dnia:

https://www.youtube.com/watch?v=yuv4NryiulQ

Wieczorem dzięki organizatorom i sponsorom w porcie odbyły się: miła degustacja win ze wspaniałymi widokami i bogaty we włoskie menu galowy obiad. W czwartkowy wieczór gościliśmy w restauracji z niemieckimi daniami.

/BN/

 

Dodaj komentarz