Jeszcze coś z historii

Piotr Pajor pisze:

Sezon coraz bliżej ale jeszcze przeglądam starsze materiały na temat klasy Finn.

Znalazłem kserokopie artykułu Magdaleny Jankowskiej pt. “A pamiętasz” opisujące spotkanie Finnistów w redakcji Żagli.

Spotkanie znane było dobrze z kilku zachowanych zdjęć, popularnych w naszym środowisku. Tu natomiast mamy tekst opisujący jak do spotkania doszło i kto był jego pomysłodawcą. Okazuje się że pomysł zrodził się w głowie Andrzeja Rymkiewicza.

Materiał niezwykle ciekawy, wiele wspomnień, opowiadań i anegdot z różnych imprez. Tekst polecam i mam nadzieję że skan będzie czytelny. Starałem się ustawić dużą rozdzielczość i wyostrzyć obraz. Niestety prawa kolumna jest trochę obcięta ale nie mam na to wpływu. Taką dostałem fotokopię.

I pytanie skąd ją dostałem? Nie mam 100 procentowej pewności ale wydaje mi się że wiele lat temu dał mi ją Apolinary Pastuszko podczas naszych spotkań gdy pracował nad książką o Finnie. Spotykaliśmy się w kawiarni na ul. Anielewicza i na działce pana Apolinarego pod Radzyminem. Ja szukałem i dostarczałem materiały “współczesne” tak to wtedy nazywaliśmy. Zbiory Apolinarego były ogromne, materiałów było bardzo dużo i tylko niewielka część znalazła się w książce “Finn – Ważna Karta w Historii Polskiego Żeglarstwa Regatowego”, która była dostępna w PZŻ. Mam nadzieję, że do dzisiaj jest tam dostępna. To ważna pozycja z historii żeglarstwa regatowego. Dodam też, że książkę mam z autografem pana Apolinarego, który rozdawał je na spotkaniu zakończenia sezonu w Zegrzu 20 października 2012 roku. To już 10 lat…

A o latach dużo wcześniejszych w artykule.

Dodaj komentarz