Klasy EUROPA i FINN – wspólne zgłoszenie do programu olimpijskiego

Prezydenci International Finn Association i International Europe Class Union, Dr Balazs Hajdu wraz Paulem Depoorter, skierowali do zarządu World Sailing wspólne zgłoszenie Finna i Europy do programu olimpijskiego na Igrzyska w Paryżu 2024: https://www.finnclass.org/news/20-news/1128-submission-to-world-sailing-on-paris-2024-events

Przewidując rezygnację z proponowanej klasy “Mixed-Offshore”, proponują konkurencję mieszaną (mixed) i zespołową (team) wg ustalonej punktacji zdobywanej w ciągu rozgrywanych wyścigów. Propozycja ta wychodzi naprzeciw preferowanym tendencjom Komitetu Olimpijskiego oraz aspektom widowiskowości. Argumentami są tu ugruntowane kosztowo i organizacyjnie tradycyjne środowiska sprzętowe Finna i Europy oraz poszanowanie psychicznej i fizycznej odrębności płci, stwarzając możliwości równej sportowej rywalizacji. Dodatkowym argumentem jest zachowanie możliwości kontynuowania rywalizacji olimpijskiej wielu żeglarzom, których wiedza i umiejętności już teraz są wykorzystywane w programach regat Pucharu Ameryki.

Wydaje się, że pomysł jest bardzo ciekawy, gdy np. na jednej trasie startują kolejno Europy i Finny, spotykając się razem w końcowym fragmencie przed metą.

Już niedługo rozstrzygnięcie, które w maju ma podjąć World Sailing.

Oryginał listu:

Joint-Submission-from-IFA-and-IECU

/BN/

Dodaj komentarz