Mistrzostwa Polski 2021 – relacja

Mistrzostwa rozpoczęły się zapowiadaną wcześniej wichurą. Komisja wypłynęła na morze, ale gdy patrzyliśmy na to jak bujało ich statkiem, dla wielu z nas było jasne, że pierwszego dnia wyścigi nie odbędą się. Drugi dzień rozpoczął się od słabszego wiatru, który w czasie, gdy przyszedł czas startu, rozdmuchał się do 25-30 węzłów, a czasem nawet silniej. Była więc walka, choć fale, ze względu na zachodni kierunek wiatru i niedawno zbudowany falochron Portu Północnego, nie były zbyt duże. Część kolegów, albo ze względu na silny wiatr, albo wywrotki, albo awarie, nie wystartowała lub nie ukończyła wyścigów. Drugiego dnia odbyły się 2 wyścigi w łagodnym wietrze.

Mistrzem Polski został Piotr Kula pewnie wygrywając regaty z kilku punktowym zapasem. Tym samym wyrównał rekord Mateusza Kusznierewicza, w którym obaj sięgnęli po ten tytuł 10 razy (warto dodać, że trzeci jest Henryk Blaszka z 5 zwycięstwami). O drugie i trzecie miejsce równorzędnie walczyli Lukasz Lesiński i Mikołaj Lahn. Przy tej samej ilości punktów, o kolejności rozstrzygnął ostatni wyścig. Bardzo dobrze spisali się też młodzi żeglarze – młodzieżowcy, mocno walcząc w trudnych silno-wiatrowych warunkach. W tej kategorii wygrał Kacper Mazurek, przed Borysem Michniewiczem i Oskarem Adamiakiem. Bardzo dobrze i sprawnie pływał 16-latek Kuba Micewski, zajmując 9 miejsce.

/BN/

Fotorelacja z FB:

Wyniki Pucharu Polski po regatach:

PUCHAR POLSKI 2021

z komentarzem Andrzeja Romanowskiego:

Aktualne wyniki uwzględniają zakończone Mistrzostwa Polski i ze współczynnikiem 0,8 (zgodnie z regulaminem PP) Mistrzostwa Wielkopolski odbyte 18-19.09.2021.  Zgodnie z przepisami regatowymi jeżeli jacht nie ukończy żadnego wyścigu w regatach, to nie jest uznawany w nich jako sklasyfikowany. Niestety oznacza to, że ci którzy nie ukończyli żadnego wyścigu nie dostaną żadnych punktów do PP, czego bardzo szkoda dlatego, że zajmując w MP nawet 17 miejsce otrzymuje się 51 pkt z racji mnożnika 1,5 czyli więcej niż za zwycięstwo w regatach z mnożnikiem 1,0. Do klasyfikacji Pucharu Polski liczy się jak wiadomo 5 najlepszych pod względem ilości punktów regat. Przed nami pozostały już tylko ostatnie regaty z mnożnikiem 1,2, więc start w nich powiększy dorobek punktowy w PP każdego startującego. W załączeniu dla ułatwienia orientacji klasyfikacja PP przed ostatnimi regatami uwzględniająca tylko 4 najlepsze wyniki. Z dużą przewagą prowadzi Łukasz Lesiński i najprawdopodobniej po raz trzeci z rzędu zwycięży w klasyfikacji PP pod warunkiem, że wystartuje w ostatnich regatach sezonu.   AR