Świnoujście Sails Festival – relacja

W tym roku regaty Pucharu Polski odbywały się w towarzystwie Otwartych Mistrzostw Polski klasy 505, które zgromadziły sporą flotę ok. 30 łodzi, także z Niemiec. Na nasze regaty przyjechało 10 kolegów. Sails Festival organizowany corocznie przez Macieja Cylupę w Świnoujściu swoją oprawą robi wrażenie, a marina jest bardzo przestronna, ładna i wygodna. Małym mankamentem jest tylko jeden,choć dość szeroki, slip oraz słabo działająca restauracja. Na trasę zlokalizowaną po zachodniej stronie główek i Wiatraka trzeba było płynąć ok. godziny. Na powrót  też więc trzeba było zarezerwować podobny czas.

Pierwszego dnia prognoza zapowiadała zmianę wiatru po południu – z bardzo słabego południowego, na dość silny północny. Sędzia Główny Michał Jodłowski trafnie i stanowczo trzymał  łodzie w porcie, by o 15-tej dać sygnał do wypłynięcia. Od 16.30 rozegrano 2 wyścigi, w których wiatr osiągnął siłę 20 węzłów, a fala rozbudowała się do ok. 1,5 metra. Były to już wymagające warunki, w których wywrotki, w obu klasach, były dość częste. Wydawało się, że łodzi asekuracyjnych jest niewystarczająca ilość, choć organizator zapewniał, że kontrolował sytuację. Ostatecznie flota Finnów pozostała bez strat, jednak wśród 505-tek widziałem dwie łodzie ze złamanymi  masztami  smutno wracające do portu.

Drugiego dnia wiał słaby wiatr z północy, często i wyraźnie zmieniający kierunek. Stąd nie zawsze pierwsza boja była ustawiona precyzyjnie pod wiatr. Dlatego i wyniki 3 rozegranych wyścigów były mocno zróżnicowane.

Wyniki po drugim dniu: Finn_wyniki_po_5

Trzeciego dnia odbyły się 2 wyścigi w warunkach wyraźnego prądu Odry, wiatru 2-3 B i dużych zmian.  Zwycięzcą regat został Andrzej Romanowski, przed Bartkami – Szydłowskim i Ptakiem. Na zakończeniu dziękowaliśmy organizatorom dowodzonym przez Macieja Cylupę i komisji regatowej pod kierownictwem Michała Jodłowskiego.

Miłym akcentem w regatach klasy 505 było uczestnictwo Agnieszki Skrzypulec – naszej mistrzyni 470-tki, która  przyjeżdżając wprost z Aarhus, wygrała zawody sterując w załodze polsko-niemieckiej. Podobnie załoga polskiego 49-ra, Szymon Wierzbicki i Dominik Buksak, wprost z Mistrzostw Świata, zasiliła dwie obsady 505-tek, zajmując w Świnoujściu 2-gie i 5-te miejsce. Z reprezentantów Finna w Aarhus, w Świnoujściu pływał tylko Andrzej Romanowski. Młodszych kolegów-finnistów trochę brakowało. /BN/

Wyniki końcowe: Finn_wyniki_końcowe

Więcej: https://web.facebook.com/sailsfestival/?fref=mentions&_rdc=1&_rdr

 

Dodaj komentarz