Otwarte MP i MP Masters 2022 – relacja

W tym roku mistrzostwa odbywały się w Sopocie. Po publikacji kalendarza regat były głosy krytykujące lokalizację w powiązaniu z jesiennym terminem – że zejście z plaży przy dużej fali i jesienią może być problemem – jednak koledzy-organizatorzy z klubu SKŻ gwarantowali asystę. Okazało się, że rzeczywiście – była fala, przybój i pomoc była potrzebna. Dzięki Markowi, Luckowi i Wojtkowi, a także młodym kolegom z SKŻ, dzięki ich instrukcjom i ofiarnej pomocy zejście na wodę i powroty odbywały się sprawnie i bezawaryjnie.

W tym roku zgłosiła się rekordowa ilość uczestników – było nas 29-ciu! Widać, że nasza klasa stale się w Polsce rozwija i nie złamała jej popularności decyzja o wycofaniu Finna z konkurencji olimpijskich, choć młodszych finnistów wyraźnie w tegorocznej rywalizacji ubyło. Nasze Mistrzostwa znalazły się w kalendarzu niemieckich finnistów i było nam miło, że przyjechało 3 kolegów zza zachodniej granicy: dwóch z kategorii Masters (40+) i jeden Młodzieżowiec (U23). Nasza flota świetnie prezentowała się na plaży i  morzu, a wiele osób robiło sobie z nami zdjęcia.

Pierwszy dzień żeglowania – to były wiatry słabe i dość zmienne co do kierunku, było czekanie na wodzie właściwe warunki. Odbyły się 2 z 3 planowanych wyścigów. Po pierwszym dniu wyraźnie prowadził Niemiec Stefan Waack dwa razy wygrywając. W drugim oraz trzecim dniu były podobne warunki z wiatrem z północnego wschodu 2-4 B i wyraźną ok. 0,5 metrową falą – wymarzone warunki do pływania, z wywieszoną flagą „O” zezwalającą na pompowanie. Pływaliśmy daleko od brzegu, z górnym znakiem blisko zacumowanych na redzie wielkich statków. Były więc piękne wrażenia prawdziwego morskiego żeglowania, zdarzały się wywrotki na kursach pełnych – wszystko co sprawdza sprzęt i żeglarzy.  Tych warunkach najlepiej pływał Bartosz Szydłowski, wygrywając 4 wyścigi i gdyby nie słabszy wynik pierwszego dnia oraz falstart w pierwszym wyścigu drugiego dnia, to on zostałby mistrzem Polski 2022.

Ostatecznie regaty wygrał Niemiec Stefan Waack, a Mistrzem Polski 2022 został Andrzej Romanowski, przed Bartoszem Szydłowskim i Markiem Jarockim.

Komisja Regatowa po wodzą Barbary Grabarz oraz jury  w osobach Tomka Sawukinasa i Mikołaja Lahna bardzo sprawnie i profesjonalnie prowadzili regaty. Efektownie i starannie Sopocki Klub Żeglarski przygotował dekorację. Wyróżniono i nagrodzono wszystkie możliwe kategorie, w tym również gości międzynarodowych, a nagrody wręczał osobiście prezes sopockiego klubu Piotr Hlavaty.

Wyniki: results

MP 2022 grupach  wiekowych:

Młodzieżowiec

 1. Jakub Micewski

Senior:

 1. Bartosz Szydłowski

Master:

 1. Marek Kubat
 2. Lucjan Bladowski
 3. Tomasz Knasiecki

Grand Master:

 1. Andrzej Romanowski
 2. Marek Jarocki
 3. Artur Piernicki

Grand Grand Master:

 1. Bogusław Nowakowski
 2. Bogdan Kalwasiński
 3. Juliusz Reichelt

Legend:

 1. Błażej Wyszkowski
 2. Wojciech Nadolski
 3. Jan Okulicz

Foto FB/SKŻ:

 

 

Dodaj komentarz